Pole widzenia

Perymetria komputerowa to nowoczesna metoda badania pola widzenia, która ma na celu rejestrację postrzeganych przez pacjenta bodźców, a w rezultacie określenie ubytków w polu widzenia.

Jest to podstawowe i jedno z najważniejszych badań okulistycznych. Precyzyjnie określa subiektywny zakres widzenia pacjenta oraz poziom czułości receptorów siatkówki. Pozwala na wykrycie ubytków w polu widzenia nie dostrzeganych przez pacjenta, znajdujących się często na obwodzie, poza centrum osi widzenia. Badanie pola widzenia stosowane jest przede wszystkim w jaskrze, ale też w chorobach plamki żółtej, neuropatiach wzrokowych i druzach tarczy nerwu II oraz w zaburzeniach neurologicznych.

Strategie badania pola widzenia: jaskrowe progowe, centralne, plamkowe, neurologiczne, screeningowe, obuoczne, dla słabowidzących i inne.

Czas trwania badania pola widzenia za pomocą perymetrii komputerowej obu oczu: ok. 20-30 min, bez rozszerzania źrenic. Badanie jest wykonywane przez lekarza lub doświadczoną pielęgniarkę – perymetrystkę.

REJESTRACJA Nr Telefonu: 695 765 760

Badanie pola widzenia i diagnostyka jaskry

Co to jest jaskra?

Jaskra to choroba nerwu wzrokowego, która polega na jego postępującym zaniku (tzw. neuropatia jaskrowa).

Zmiany zanikowe w nerwie wzrokowym są nieodwracalne i bez leczenia powodują stopniowo pogłębiającą się utratę wzroku.

 

RODZAJE JASKRY:

  • jaskra pierwotna albo wtórna otwartego kąta,
  • jaskra pierwotnie albo wtórnie zamkniętego kąta

Rozpoznanie typu jaskry decyduje o wyborze metody leczenia.

Na jaskrę cierpi ponad 70 milionów ludzi na świecie i ponad 6 milionów jest z tego powodu niewidomych. Jeszcze nie do końca wyjaśnione są przyczyny powstawania wszystkich postaci tej choroby.

Istnieje bowiem jaskra wrodzona, dziecięca, młodzieńcza, jaskra ludzi dorosłych, jaskra wtórna w przebiegu innych chorób oczu.

Zwykle tym postaciom jaskry towarzyszy podwyższenie ciśnienia w oku. Wszystkie rozpoczynają się od ubytków w polu widzenia, a kończą na całkowitym zaniku nerwu wzrokowego i ślepocie.

W zależności od budowy przedniego odcinka oka (kąta przesączania) jaskra dzieli się na: jaskrę z otwartym i jaskrę z zamykającym się kątem przesączania.

Regularne kontrole ciśnienia śródgałkowego

Wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego towarzyszący zwykle jaskrze może powodować postępujące uszkodzenie komórek nerwu wzrokowego. Dlatego tak ważne jest regularne jego kontrolowanie.

W trakcie diagnostyki i ustalania strategii leczenia powinny być to kontrole częstsze w zależności od okoliczności, natomiast u pacjentów ze stabilnym stanem i dobrze reagujących na leczenie – kontrole ciśnienia powinny powtarzane być co 3 miesiące 

Badanie OCT tarczy nerwu wzrokowego

OCT-GCC (optyczna koherentna tomografia oka)

Pomiar grubości kompleksu komórek zwojowych (Ganglion Cell Complex) 

Badanie OCT GCC (Ganglion Cell Complex) to badanie grubości kompleksu komórek zwojowych siatkówki. Optyczna koherentna tomografia oka w tej opcji diagnostycznej pozwala wykryć bardzo subtelne zaburzenia jaskrowe w plamce żółtej, występujące  jeszcze przed pojawieniem się typowych objawów choroby w innych badaniach. Światło laserowe umożliwia uzyskanie bardzo dokładnego obrazu o wysokiej rozdzielczości, co wiąże się z precyzyjną analizą badanych struktur.

Tomografia siatkówki wykonywana jest za pomocą Spektralnego Koherentnego Tomografu Optycznego. Aparat umożliwia zbadanie leżącego wokół dołeczka kompleksu komórek zwojowych (GCC), a także sąsiednich warstw siatkówki: włókien nerwowych i ich dendrytów. Ponadto badanie OCT wykorzystywane jest także podczas monitorowania efektów leczenia i postępów choroby.

OCT-RNFL (optyczna koherentna tomografia oka)

Badanie warstwy włókien nerwowych siatkówki (Retinal Nerve Fiber Layer) i tarczy nerwu wzrokowego

Badanie tomografem SOCT umożliwia pomiar grubości warstwy włókien nerwowych, otaczających tarczę nerwu wzrokowego. Ubytki tej warstwy są wyjątkowo charakterystyczne dla wczesnej jaskry. Pomiar RNFL (Retinal Nerve Fiber Layer) tą metodą, w odróżnieniu od polarymetrii GDx (także obrazującej tę strukturę), jest szczególnie przydatny u pacjentów z wysoką krótkowzrocznością oraz u chorych z towarzyszącymi zmianami rogówkowymi i w plamce żółtej. Jednoczasowo z badaniem włókien nerwowych dokonywana jest szczegółowa analiza tarczy nerwu wzrokowego (inaczej: nerwu II), której wyniki umieszczone są na tym samym wydruku.

Idealnym uzupełnieniem OCT-GCC i OCT-RNFL są pozostałe badania obrazowe, wykorzystywane w diagnostyce najwcześniejszych zmian jaskrowych, takie jak HRT3GDX Pro i SOCT. Maksymalizacja ilości testów na początkowym etapie choroby zwiększa prawdopodobieństwo trafnego rozpoznania jaskry.

    Jedną z najważniejszych rzeczy we wszystkich badaniach obrazowych jest monitorowanie tzw. trendów progresji – czyli inaczej sprawdzanie, czy nastąpiło pogorszenie choroby czy nie. Trendy te możliwe są do wyliczenia (poczynając od 3 kolejnego badania) pod warunkiem, że pacjent badany jest za każdym razem na tym samym aparacie.

    Bieżące pomiary są zawsze porównywane z poprzednimi, a trendy progresji są wyliczane, drukowane i dodawane bezpłatnie do wyników GCC, RNFL.

    Rejestracja Gabinetu Okulistycznego

    Rejestracja: 695 765 760

    zielinska.szymanska@gmail.com

    Ul. Broniewskiego 9, Bydgoszcz

    10 pomysłów wspomagających zdrowy wzrok

    Jak się przygotować do wizyty u okulisty?

    Często Pacjenci zastanawiają się jak powinni się przygotować do wizyty w Gabinecie Okulistycznym.

    Poniżej kilka najważniejszych zagadnień które warto przemyśleć przed wizytą

     

    N

    Przygotuj listę przyjmowanych leków

    Podczas wizyty lekarz okulista może pytać o leki nie tylko okulistyczne ale także leki doustne czy insulinę. Mogą mieć one wpływ na stan zdrowia oczu. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie

    N

    Wywiad rodzinny pod kątem przebytych i aktualnych chorób

    Choroby na które cierpią członkowie naszych rodzin są często istotną wskazówką do dalszej diagnostyki a także wskazaniem do wykluczenia chorób które mogą być dziedziczone

    N

    Historia własnych chorób ogólnych

    .Przebyte urazy i operacje, choroby zakaźne oraz obecne choroby przewlekłe mogą mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie wzroku

    W miarę możliwości warto zabrać wszelką dotychczasową dokumentację medyczną swoich chorób aby lekarz mógł uzyskać jak najpełniejszy obraz kliniczny pacjenta i jak najlepiej mógł pomóc w dolegliwościach

     

    N

    Prowadzenie auta oraz praca z bliska po wizycie

    Jeżeli podczas konsultacji okulistycznej konieczne będzie rozszerzenie źrenic, wówczas prowadzenie pojazdów oraz praca z bliska będą przez kilka godzin bardzo utrudnione. 

    Dlatego też proszę rozważyć przyjazd na wizytę taxi, środkami transportu publicznego lub z kierowcą.