Stosowanie kropli z osocza bogatopłytkowego (PRP) do oczu po operacji zaćmy może być rozważane w niektórych przypadkach, jednak nie jest to powszechnie stosowana metoda i wymaga indywidualnej oceny lekarza.

Operacja zaćmy polega na usunięciu mętnej soczewki oka i wszczepieniu sztucznej soczewki. Po zabiegu zaćmy może wystąpić stan zapalny, obrzęk lub opóźnione gojenie. Stosowanie kropli PRP po operacji zaćmy może mieć na celu wspomaganie procesu gojenia, redukcję stanu zapalnego oraz poprawę regeneracji tkanek oka.

Czynniki wzrostu zawarte w PRP mogą stymulować procesy naprawcze, przyspieszać gojenie ran, wspomagać odbudowę tkanek i zmniejszać ryzyko powikłań. Krople PRP mogą być aplikowane do oka w celu dostarczenia tych czynników wzrostu bezpośrednio na miejsce operacji.

Ważne jest, aby skonsultować się z okulistą lub chirurgiem, który przeprowadził operację zaćmy, w celu oceny konkretnego przypadku i zalecenia optymalnego planu leczenia.

Nie wszyscy lekarze decydują się na zastosowanie kropli PRP po operacji zaćmy, więc decyzja ta będzie zależeć od indywidualnych czynników, takich jak ogólny stan pacjenta, postępy w gojeniu, ewentualne powikłania i preferencje lekarza.

W gabinecie okulistycznym OFTELA stosowane są systematycznie preparaty osocza bogatopłytkowego.

W sytuacji gdy nasi pacjenci mogą uzyskać korzyść z takiej metody leczenia, mogą je wykonać na miejscu – w naszej placówce, po ustaleniu terminu i odpowiednim przygotowaniu do procedury.

O szczegóły zapytaj lekarza okulistę.

5 ważnych rzeczy na temat procedury zastosowania kropli z PRP

5 ważnych rzeczy na temat procedury zastosowania kropli z PRP

Jak przebiega zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego? Do pozyskania osocza bogatopłytkowego używa się krwi własnej pacjenta. Proces pobrania krwi zasadniczo nie różni się od tego, który rutynowo wykonuje się do oceny morfologii krwi. Jednakże do poboru krwi w celu...

Skuteczne metody leczenia zaćmy

Skuteczne metody leczenia zaćmy

Leczenie zaćmy, czyli schorzenia, które polega na zmętnieniu soczewki oka, zwykle polega na wykonaniu zabiegu chirurgicznego. Inne metody jedynie nieco spowalniają postęp procesu, ale nawet to nie we wszystkich przypadkach. Dlatego nie można pokładać zbyt wielkich...